0544 800 76 80 Bizi arayın
info@giresunortodonti.com Mail gönderin
Açık Saatler Pzt - Cmt 10-16

SABİT ORTODONTİK TEDAVİ

dentist
  • by admin
  • 01 Aralık 2017

Sabit Ortodontik Tedavide dişler üzerine yapıştırılan braket denilen aygıtlar ve bu aygıtlara yerleştirilen ortodontik teller kullanılır. Teller braketlere lastik takılarak sabitlenir. Bu lastikler renkli olabilir.

METAL BRAKETLER

Metal braketler günümüzde güvenle ve en çok kullanılan braket çeşididir. Metal tellerle birlikte kullanılır.

ESTETİK BRAKETLER

Estetik braketler Seramikten yapıldığı için neredeyse diş rengiyle aynıdır ve daha az görünürler. Bu özelliklerinden dolayı erişkin hastalar daha çok tercih ederler. Kırılgan olmaları dezavantajdır. Metal tellerle yada estetik tellerle birlikte kullanılabilirler

KAPAKLI BRAKETLER

Kapaklı Braketler Braketlerin üzerine lastik takılmasının gerek olmadığı kendinden kapağı olan braketlerdir. Telin braket içinde ileri geri kaymasına izin verdiği için sürtünmeyi ortadan kaldırdığı böylelikle dişlerin daha hızlı hareket ettiği ve tedavi süresini kısalttığı iddia edilmektedir. Fakat aslında tedavi süresini önemli miktarda azaltmadığı görülmüştür.

LİNGUAL BRAKETLER

Lingual Braketler Dişlerin ağız içine bakan yüzeylerine takılır. Hem çok pahalıdır hem de iç yüzeyde çalışmak çok zor olduğundan henüz kullanımı çok yaygın değildir.

braketler