0544 800 76 80 Bizi arayın
info@giresunortodonti.com Mail gönderin
Açık Saatler Pzt - Cmt 10-16
dentist
 • by admin
 • 26 Kasım 2017

Hasta tarafindan takılıp çıkarılabilirler.Sabit tedavi sırasında tedaviye yardımcı olmak amacıyla kullanılabildikleri gibi bozuk çene ilişkilerini düzeltmek amacıyla tek başlarına da kullanılabilirler.

HEADGEAR SORU CEVAP

 • Bilmem gereken özel talimatlar var mı?

  Evet. Headgear'ı nasıl takman ve çıkarman gerektiği anlatılacaktır. Hatırlanması gereken önemli noktalar:

  1. Headgear'ın başına ya da boynuna taktığın kısmı, ağız içine giren iç koldan önce çıkarılmalıdır. Headgearı asla tek parça halinde kafandan asılarak çıkarmaya ya da çıkarmaya çalışmamalısın.
  2. Spor yaparken ya da set oyunlar oynarken headgear kullanılmamalıdır.
  3. Headgear’ın geceleri kazara çıkmasını önlemek için güvenlik mekanizmalarının yerinde olduğundan emin olmalısın.
  4. Aygıtın herhangi bir parçası uyku esnasında koparsa, en kısa zamanda ortodontist ile temasa geçilmelidir.
  5. Çok nadir de olsa headgear takılması esnasında yaralanmalar meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa, en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.
  6. Headgear'ı her seansta yanınızda getirmeli ve sorunlarınızı ortodontistinize bildirmelisiniz.
 • Ağrı hissedecek miyim?

  Headgear takıldıktan sonraki 3-5 gün boyunca ağrı olabilir. İhtiyaç duyduğunuz takdirde, baş ağrısı gibi sebeplerle gündelik hayatta kullandığınız ağrı kesicilerden faydalanabilirsiniz(İlacın kullanma kılavuzunu okuyunuz.). Ağrı hissedildiği için headgear kullanımı bırakılmamalıdır. Aksi takdirde, headgear tekrar kullanılmaya başlandığında yeniden ağrı hissedilecektir.

 • Headgear'ı kaç saat takmam gerekecek?

  Headgear'ı ortodontist tarafından önerilen süre boyunca kullanmanız tedavinin seyri açısından çok önemlidir. Kullanılmadığı takdirde tedaviyi başarıyla sonuçlandırmak mümkün olmayacaktır.

 • Headgear takılıyken yemek yiyebilir miyim?

  Hayır, headgear takılıyken yemek ve içmek mümkün olmamaktadır.

 • Diş fırçalarken nelere dikkat etmeliyim?

  Dişlerini günde 3 defa florinli bir diş macunu kullanarak fırçalamalısınız. Dişler fırçalanırken headgear çıkartılmalıdır. Headgear kullanımı esnasında sorunlarla karşılaşırsam ne yapmalıyım? Headgear'ın geceleri çıkması gibi bir problemle karşılaşıldığında, kullanmayı hemen bırakmalısınız. Mümkün olan en kısa zamanda randevu alınmalıdır. Rutin randevu tarihi beklenmemeli ve gelirken headgear parçaları yanınızda olmalıdır.